58     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     ONLY ONLINE : Za kulisami


Za kulisami
Każda gra online posiada szerokie "zaplecze" w postaci stron internetowych. Niektóre są bardzo rozbudowane, inne trochę mniej. W tym miesiącu poświęcimy tutaj miejsce na część stron tematycznie związanych z DIABLO. Będzie to tylko mała część, którą stopniowo będziemy uzupełniać na łamach tego działu. Zacznę od najważniejszych działających jeszcze stron www dotyczących tej gry.KLANÓWKA (http://www.klanowka.realm.pl ) - jeden z dwóch najważniejszych i najpopularniejszych serwisów o grach takich jak DIABLO, DIABLO 2, WARCRAFT 3 oraz ULTIMA ONLINE. Stworzony został w 2002 roku przez Graficznego - człowieka związanego z polskim Battle Netem od dłuższego czasu. Serwis ten ma za zadanie nie tylko przekazanie informacji, ale także odpowiedni ich skomentowanie (nie zawsze koniecznie obiektywne). Został stworzony także po to, aby ukazać osobliwości występujące w tych grach jak i bardzo osobliwych graczach, których nie brakuje. Na szczególną uwagę podczas przeglądania strony zasługuje cały dział Niziny, do którego zaliczają się: Ssacze, Klauny oraz Skrzaty. Znaleźć tam można opisy klanów oraz ludzi, którzy swoją "postawą" zainteresowali redaktorów. Nie była to jednak postawa godna podziwu...
Bardzo szczegółowe i dokładne opisy odnośnie "twórczości" tych osób oraz organizacji są bardzo miłą lektura zdecydowanie poprawiającą humor. Lepiej możemy się poczuć także po przeczytaniu działu Zwyrole. Jest to jedyna i niepowtarzalna okazja, aby dowiedzieć się naprawdę ciekawych informacji o graczach polskiego Battle Netu - informacji oczywiście udzielonych przez ich samych. Jest to chyba najlepiej zrobiony spis "z przymrużeniem oka" jaki kiedykolwiek widziałem. Wart uwagi jest także dział Z.O.N.K. zawierający bardzo dziwne i rzadko spotykane sytuacje uwiecznione na screenach. Jeśli szukacie jakiegoś ciekawego cytatu na pierwszą stronę zeszytu z polskiego na pewno znajdziecie coś takiego w dziale (C). Jest to zbiór najciekawszych (nie wszystkich, ale specjalnie wybranych) wypowiedzi niektórych bywalców BN. Znaleźć można na stronie oczywiście spis klanów z adresami ich stron oraz namiary na bardzo dużą liczbę graczy.

Krótka lekcja z czym to się pije

Strona jest zrobiona bardzo solidnie i ma swój niepowtarzalny klimat. Z tego, co wiem już niedługo serwis zmieni swoje oblicze za sprawą nowej szaty graficznej. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś poza zwykłymi, suchymi informacjami związanymi z życiem BN - Klanówka jest idealnym miejscem aby zaspokoić swoje pragnienia.

DIABLODAY (http://www.diabloday.pl) - najbardziej chyba znany i najstarszy działający do dziś serwis o DIABLO. Panowie z redakcji zajmują się tylko jedną grą, więc jest to bardzo bogate i często odwiedzane miejsce, które zna każdy gracz DIABLO. Z tego serwisu można dowiedzieć się praktycznie o wszystkim związanym z tym tytułem - informacje przedstawione są rzetelne i w większości bez żadnych stronniczych komentarzy. Dział Ludzie jest chyba największym spisem graczy DIABLO jaki istnieje - oczywiście jest on tworzony przez samych zainteresowanych.

Ciekawe co by było, gdyby ktoś się nie zastosował...

Na uwagę zasługują również Mordki - miejsce, w którym znajdziemy zdjęcia paru postaci ze świata polskiego BN. Na samej stronie możemy również podziwiać Twórczość graczy - rysunki, poezję, opowiadania oraz muzykę, której autorami są czytelnicy serwisu. DiabloDay organizuje także co jakiś czas trochę rozrywek - ostatnio był to turniej, w którym mógł wziąć udział każdy gracz BN. Teraz redaktorzy planują rozegranie wielkiej ligi DIABLO. Stronka jest zachowana w odpowiednim, dość mrocznym klimacie. Chcąc poznać trochę historii subkultury graczy warto zajrzeć właśnie tam - bardzo dobre źródło informacji zarówno z przeszłości jak i teraźniejszości.
TAWERNA CZARNEGO SMOKA (http://www.tcsmoka.prv.pl ) - trochę inny serwis traktujący oczywiście o DIABLO. Założony przez Ssaq'a jest jednym z niewielu miejsc o tak niepowtarzalnym klimacie. Nie znajdziemy tutaj raczej informacji o tym, co się działo w sieci, ale jest całe mnóstwo danych o wszelkich zlotach, świętach i spotkaniach.

Jednak największą zaletą tej strony jest ogromna galeria zdjęć ludzi, którzy grają w DIABLO. Grając często zastanawiamy się jak wyglądają osoby z którymi spędzamy tyle czasu przed monitorem - TAWERNA rozwiązuje nam ten problem właśnie dzięki tym zdjęciom.

WYZNAWCY HORACIUSA (http://37.ckt.pl ) - stronka poświęcona wielkiemu mistrzowi BN - człowiekowi posiadającemu "najszybsze ronie" w świecie DIABLO.

Tacy ludzie naprawdę istnieją

Wszystko należy traktować tam z przymrużeniem oka - pewne (dość śmieszne) zdarzenie stało się przyczyną największego i najbardziej jajcarskiego "kultu" na polskim Battle Necie. Aby zostać "wierzącym" należy tylko dostrzec wspaniałe znaki znajdujące się na "świętym obrazie" - dla kogoś, kto grał trochę w DIABLO nie powinno stanowić to żadnego problemu. Magiczna liczba 37 jest w tej chwili najbardziej znana liczba na BN. Działów nie ma tam dużo, więc polecam obejrzenie wszystkich - tematyka naprawdę bardzo, ale to bardzo ciekawa.
Ta strona to pewnego rodzaju odmiata dla stron klanowych i serwisów - bardzo udana odmiana, której archiwa pozwalają na szybką poprawę humoru.

WARRIORS OF APOCALYPSE (http://www.WoA.of.pl ) - powieje trochę prywatą ale cóż - stronka klanu, który istnieje już prawie cztery lata na polskiej scenie DIABLO.
Posiada wszystko, co powinna posiadać prawdziwa strona klanu. Działy są bardzo czytelne i przejrzyste, całość zachowana w mrocznym klimacie gry. Znaleźć można tam także oprócz informacji o samym klanie i jego poczynaniach mini galerię zdjęć oraz trochę szczegółowych informacji o każdym klanowiczu. Wszystko jest dokładnie takie, jakie być powinno - czytelne oraz funkcjonalne przy czym nie traci nic ze swojego uroku.

Prawdziwi wojownicy Apokalipsy

Na tym zakończę przegląd stron związanych z grą DIABLO, ale oczywiście nie zrobię tego definitywnie. Za jakiś czas kolejna porcja stron gildii oraz klanów. Natomiast w przyszłym miesiącu postaram się przedstawić najciekawsze strony związane z ULTIMĄ ONLINE. Zapraszam do zwiedzania opisanych wyżej stron, bo naprawdę warto - znajdziecie tam praktycznie wszystko, co powinniście wiedzieć o subkulturze graczy związanych z tą, bądź co bądź starą już, grą.


58     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     ONLY ONLINE : Za kulisami