11     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     RDZAWA KRAINA: Na kartkach spisaneSzymon "LooZ^" Janus


Dziki brzeg – Ameryka została zniszczona przez bomby neutronowe w roku 1984. Ludność Ameryki cofnęła się w rozwoju o setki lat, a niewielkie osady żyją w odosobnieniu nic o sobie nie wiedząc. Ludzie, nie wiedząc nic o historii ameryki, nie zdają sobie sprawy o knowaniach sąsiadów. Wszystko zmienia się kiedy w życiu młodego bohatera pojawia się Ruch Oporu który pragnie odbudować potęgę Ameryki. To opowieść nie tylko o post-nuklearnym świecie, to opowieść o ludziach którzy oddali się swoim marzeniom.

Nowy wspaniały świat – Świat jest szczęśliwy, wszystkie choroby, wojny i nieszczęścia zostały zlikwidowane. Ludzie uprawiają seks, cenią prymitywne rozrywki i ćpają. Wszystko to dzieje się w roku 2541, a wizja świata, w tym ściśle zhierarchizowanym jest o dziwo przerażająca.

Ostatni brzeg – Historia dzieje się w Australii. Cały świat, z wyjątkiem Australii jest zniszczony w wyniku wojny atomowej. Książka pokazuje odczucia ludzi którzy oczekują na śmierć wiedząc, że są ostatni. Pesymistyczny obraz ukazujący prawdę o ludzkiej naturze.

Świt 2250 – Opowieść o wędrówce młodego chłopaka i jego nieco zmutowanego kota. Bohater kierowany radami zmarłego już ojca udaje się w poszukiwaniu pradawnego miasta, jedynego świadectwa przeszłości sprzed wojny. Podróżując po pustkowiach Ameryki musi mierzyć się z ludźmi dla których moralność już nic nie znaczy. Książka stanowi przestrogę przed ludźmi, ich zachowaniem w kryzysowych sytuacjach oraz o ich konformizmie. Jest to przedewszystkim smutna refleksja nad naszymi charakterami.

Listonosz – Tytuł znany bardziej z telewizji niż z książki, ale to właśnie na tej książce opierała się fabuła filmu z K. Costnerem. Samotny wędrowiec znajduje na pustyni kurtkę listonosza i nie zdaje sobie nawet sprawy jak bardzo zmieni to ten upadły świat. Dzięki niej ludzie zaczęli wierzyć w odbudowę, a jego pojawienie się ludzie traktowali jako symbol nowych czasów. Jednak droga do odbudowy nie jest łatwa.

Przenicowany Świat - Powieść opowiada historię znanego z innych książek braci Strugackich Maksymiliana Kramerera. Nasz bohater, będący eksploratorem kosmosu, ląduje na nieznanej mu planecie. Pozbawiony możliwości odlotu, stara się poznać nowy świat. Który nie ma się zresztą najlepiej - wszystko wskazuje na to, że przetoczyła się przez niego jakaś straszliwa wojna. Wkrótce trafia na ni to ludzi, ni to obcych - marne karykatury wspaniałego narodu ziemskiego. Przywykły do ziemskiego życia w dobrobycie, nie może zrozumieć ponurej i przygnębiającej rzeczywistości zniszczonej planety, zachowuje się wręcz jak dziecko, wkraczające w świat dorosłych. Państwo, na którego terytorium trafił, rządzone jest przez totalitarnych władców - Płomiennych Chorążych. Maksymilian, niczym młody romantyk-idealista, staje wkrótce do walki z władzami, które manipulują ludźmi przy pomocy tajemniczej aparatury.
Książka jest pełna ciekawych motywów post-apokaliptycznych. Czołgi atomowe, opuszczone fortece rakietowe, tajemnicze mutanty, obozy pracy gdzieś na krańcach imperium, wszechobecny rozkład cywilizacji - te wszystkie elementy przykuwają uwagę i sprawiają, że nie można przejść obojętnie obok tej klasyki rosyjskiego SF. (gerard)

Apokalipsa według Pana Jana – Wrocław a z nim i cała Polska został zniszczony w nuklearnej zagładzie. Jednak niektórzy potrafią się odnaleźć w tej atomowej pożodze i snują ambitne plany. Taką postacią jest Pan Jan, zarządca Wrocławia który kieruje nim żelazną ręką. Ryzykowna gra z potężnym przeciwnikiem może się opłacić, a Jan Sobieszczuk będzie miał szansę zrealizować swoje ambitne marzenia.


11     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     RDZAWA KRAINA: Na kartkach spisane